Premier Morawiecki nie spotka się z protestującymi medykami

2021-09-13 14:08
Premier Morawiecki nie spotka się z protestującymi medykami
Autor: Twitter/KPRM Zdjęcie poglądowe

Minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że premier Mateusz Morawiecki nie spotka się z protestującymi w Warszawie medykami ani we wtorek ani w czwartek. Jednocześnie zaprosił przedstawicieli związków na spotkanie w dniu jutrzejszym.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zaprosił oficjalnie przedstawicieli związków zawodowych medyków na spotkanie na wtorek na godzinę 13.00. Jednocześnie szef resortu zdrowia wykluczył możliwość udziału w tym spotkaniu premiera Morawieckiego.

- To nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć premier Morawiecki - powiedział Niedzielski. - Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog, mam wszystkie upoważnienia do tego, żeby jako minister konstytucyjny prowadzić dialog z grupami społecznymi pracującymi w sektorze medycznym - dodał szef resortu zdrowia.

Zamiast z premierem Morawieckim, protestujący będą mogli spotkać się nie tylko z ministrem zdrowia, ale też z nowym ministrem odpowiedzialnym za dialog społeczny w Ministerstwie Zdrowia, którym został Piotr Bromber.

- Mam nadzieję, że tym razem to zaproszenie nie zostanie odrzucone - stwierdził szef resortu zdrowia.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przedstawił osiem postulatów obejmujących m.in.:

  • natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia;
  • realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki;
  • zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego;
  • wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

O czym minister zdrowia chce rozmawiać z protestującymi? Najważniejszymi kwestiami mają być m.in. niedobory kadrowe w służbie zdrowia. Niedzielski po raz kolejny podkreślił, że wartość postulatów protestujących to 100 mld zł. Co sprawia, że są to postulaty niemożliwe do spełnienia.

Sedno Sprawy - Michał Kurtyka