Premier ogłosił stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski. Co to oznacza?

2022-02-16 12:32 Róża Perszon
alarm, syrena
Autor: Pixaby Dlaczego wyją syreny w Polsce 1.08.2022? Co się dzieje?

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od 15 lutego 2022 r. od godz. 23:59. To bardzo ważny sygnał. Co dokładnie oznacza ALFA-CRP? Do kiedy w Polsce obowiązywać będzie stopień alarmowy?

Od wtorkowej nocy do 28 lutego w całym kraju obowiązywać będzie stopień alarmowy ALFA-CRP, który został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na jak długo? Stopień alarmowy ALFA-CRP obowiązywać ma do końca lutego.

W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od dziś (15 lutego 2022 r.) od godz. 23:59 do 28 lutego 2022 r. do godz. 23:59

- czytamy w komunikacje. 

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.  "Jest to najniższy z 4 stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" - przekazało Centrum.

Z informacji PAP wynika, że wydanie tego stopnia alarmowego ma związek z zaostrzającą się sytuacją geopolityczną i atakami cybernetycznymi na Ukrainie. Działanie to jest jednak określane jako prewencyjne.

Dodano, że instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.