Projekt Zespołu Łukasiewicz wspomoże chorych na cukrzycę
Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Jednym z powikłań cukrzycy jest tzw. Zespół Stopy Cukrzycowej, które ogranicza aktywność fizyczną osób nim dotkniętych, a niewłaściwie leczone lub w porę nierozpoznane może doprowadzić do amputacji zainfekowanej części kończyny.
W ramach projektu zespół Łukasiewicz – ŁIT, przy współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego, opracował prototypowe rozwiązanie terapeutyczne w postaci obuwia ze zintegrowaną technologią terapii ran dla osób ze zdiagnozowanym Zespołem Stopy Cukrzycowej. Projekt został dofinansowany w ramach programu MNiSW „Nauka dla społeczeństwa”.
Cukrzyca – cywilizacyjna choroba metaboliczna
Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Choroba ta związana jest z nieprawidłowym wydzielaniem i/lub działaniem insuliny w organizmie. Szacuje się, że co 11 dorosły na świecie jest chory na cukrzycę. W Polsce osób ze zdiagnozowaną cukrzycą według ostatnich danych GUS jest 3,1 mln (prawie 8% populacji).
Szacunki Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej pokazują, że liczba ta przekroczy 4 mln w roku 2040 (ok. 11% ludności kraju). Specjaliści zwracają także uwagę, że cukrzyca powoduje bardzo groźne powikłania, takie jak choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze czy też ślepota. Jednym z powikłań jest także tzw. Zespół Stopy Cukrzycowej, czyli infekcje, a nawet destrukcja tkanek głębokich, w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi w obrębie stóp. Leczenie tego powikłania jest bardzo trudne ze względu na występujące u chorego zaburzenia czucia, w tym brak bólu, które prowadzą do powstawania trudno gojących się ran. To z kolei może prowadzić do martwicy tkanek i w konsekwencji konieczności amputacji palców, stopy lub nawet całej kończyny dolnej.
Polecany artykuł:
Innowacyjne obuwie wspomoże chorych na cukrzycę
W ramach projektu zespół Łukasiewicz – ŁIT, przy współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego, opracował prototypowe rozwiązanie terapeutyczne w postaci obuwia dla osób ze zdiagnozowanym Zespołem Stopy Cukrzycowej z zaimplementowaną technologią elektromagnetycznej terapii ran tzw. CoPTheN (Comprehensive Physical THErapy for Neuropathy).
- Nasze obuwie wykorzystuje, opracowane przez zespół projektowy, specjalne wkładki podeszwowe, w których zostały zamontowane zminiaturyzowane emitery pola elektromagnetycznego i ultradźwięków. Dzięki temu udało się osiągnąć potwierdzony badaniami efekt przyspieszenia gojenia się ran, w szczególności ran tkanki łącznej - podaje prof. dr hab. n. med. Ireneusz Majsterek, kierownik merytoryczny projektu.
Projekt niebawem będzie dostępny na rynku
Obecnie Łukasiewicz – ŁIT kończy realizację projektu, ale już myśli o kolejnych krokach w celu efektywnej komercjalizacji rozwiązania. Pierwszym z nich jest zgłoszenie wynalazku zarówno do polskiego, jak i Europejskiego Urzędu Patentowego. Kolejnym będzie nawiązanie współpracy z partnerami biznesowymi dzięki czemu możliwy będzie dalszy rozwój i wdrożenie obuwia na rynek Polski, a być może nawet europejski.