Protest związkowców Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Czego dotyczył?

2022-10-13 8:08
Protest związkowców pod Hutą Pokój w Rudzie Śląskiej
Autor: WZZ Sierpień 80 Związkowcy protestują przed Hutą Pokój i domagają się inwestycji

Protest odbył się w środę (12 października) przed bramą nr 1 Huty Pokój w Rudzie Śląskiej przy ulicy Niedurnego 56. Solidarność razem z Sierpniem 80 wspólnie protestują przeciwko obietnicom inwestycji, które nie są spełniane.

Związkowcy chcieli zwrócić uwagę na trudną sytuację huty. Mają też pretensje do wicepremiera Jacka Sasina za niewywiązywanie się z obietnic dotyczących przyszłości zakładu. Mają już dosyć słuchania o planowanych inwestycjach. Ich zdaniem, obecna sytuacja w zakładzie prowadzi prosto ku upadkowi. Zamówień jest bardzo dużo, ale bez doinwestowania Huty Pokój grozi jej marny los. Dlatego w środę rozpoczęli protest i pikietę.

Od dwóch miesięcy nie ma żadnej reakcji. Nikt z nami nie chce rozmawiać, a sytuacja jest bardzo poważna. Grozi nam coraz większe zadłużenie za media

- komentują. 

Pracownicy huty wyrażają również niezadowolenie z powodu braku realizacji obietnic, jakie w sierpniu tego roku złożył hutnikom wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak podaje Dziennik Zachodni, według jego zapewnień na terenie rudzkiej huty miała powstać nowoczesna stalowania o zdolności produkcyjnej nawet 1 miliona ton stali rocznie, za kwotę około 5 miliardów złotych. Zdaniem związkowców wicepremier Sasin obiecał też skierowanie dodatkowych środków w wysokości 560 milionów złotych do wchodzących w skład Węglokoksu spółek hutniczych (chodzi o Hutę Łabędy w Gliwicach, Walcownię Blach Batory w Chorzowie oraz trzy spółki w Rudzie Śląskiej: Hutę Pokój, Hutę Pokój Konstrukcje i Hutę Pokój Profile), co miało pozwolić na ich dokapitalizowanie.