Przełomowy traktat polsko-francuski podpisany w Nancy

Premier Donald Tusk i Prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali w Nancy przełomowy traktat, który przewiduje między innymi wzajemne gwarancje bezpieczeństwa dla Polski i Francji. Dokument zawiera klauzulę wsparcia militarnego na wypadek ataku na którekolwiek z państw. Dotąd Francja zawarła takie zobowiązanie jedynie z Niemcami. Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni obejmuje również współdziałanie w zakresie przemysłu obronnego, gospodarki, rolnictwa i nauki. Premier Donald Tusk zapowiedział, że niebawem podpisany zostanie podobny dokument z Wielką Brytanią.
Polska i Francja – wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo
Traktat podpisany w Nancy staje się fundamentem nowej jakości relacji między Warszawą a Paryżem. Zapisy, jakie wynegocjowała Polska, mają przełomowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Obie strony zobowiązały się do wzajemnego wsparcia w przypadku zagrożenia, w tym do pomocy zbrojnej.
Wykorzystujemy nasze doświadczenie i zaufanie, aby utrwalić naszą przyjaźń, współpracę i bezpieczeństwo. […] Za tym muszą iść także twarde konkrety. […] Od dziś Francja i Polska będą mogły naprawdę liczyć na siebie w każdej sytuacji […]. Dajemy sobie wzajemne gwarancje bezpieczeństwa i możecie być państwo pewni, że intencją Prezydenta Francji i moją jest śmiertelnie poważnie traktować ten zapis
– oświadczył Premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Emmanuelem Macronem.
Porozumienie otwiera również drogę do współpracy w dziedzinie cywilnych technologii nuklearnych.
Kwestia bezpieczeństwa nabiera w tym traktacie szczególnego znaczenia. I mówimy tu nie tylko o wzajemnych gwarancjach militarnych, o współpracy naszych przemysłów obronnych, o współpracy nuklearnej. To wszystko jest ważne, ale ważna jest też polityka. Ten traktat bardzo wzmocni też całą strukturę europejskiej stabilności– ocenił Prezes Rady Ministrów.
Szef rządu podkreślił, że za zapisami traktatu pójdą konkretne działania operacyjne, zwłaszcza w obszarze przemysłu zbrojeniowego, planowania strategicznego i przygotowania na sytuacje kryzysowe.
Prezydent Emmanuel Macron zaznaczył, że podpisanie porozumienia z Polską otwiera „nową kartę historii”.
Jeśli chodzi o zaangażowanie sił zbrojnych, we Francji jest to wpisane w konstytucji. Organizacja naszych sił zbrojnych, inwestycje, których cały czas dokonujemy oraz jakość tych sił zbrojnych sprawiają, że jesteśmy w stanie zaangażować te środki w razie ewentualnej agresji– podkreślił Prezydent Francji.
To pierwszy przypadek w historii, kiedy Francja zawiera tego rodzaju pakt z państwem, z którym nie graniczy. Dotychczas analogiczne zobowiązanie bezpieczeństwa Paryż podpisał wyłącznie z Berlinem
Źródło: gov.pl