Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie. Ministerstwo podaje najnowsze dane

2024-01-11 9:03
Te osoby nie będą stać w kolejkach po paszport. Rząd wprowadził spore udogodnienia
Autor: pixabay.com Te osoby nie będą stać w kolejkach po paszport. Rząd wprowadził spore udogodnienia

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich podróżnych - podaje gov.pl. Od 20 kwietnia 2023 r. do końca roku wydano dokładnie 10 874 paszporty tymczasowe.

Jak czytamy, najwięcej paszportów wydano w okresie wakacyjnym – w lipcu 1894 dokumenty, a w sierpniu 1846. Z kolei po świętach, wydawano przez trzy kolejne dni ponad 100 dokumentów dziennie. Rekordowy pod względem liczby wydanych paszportów był 14 sierpnia 2023 r., kiedy wydano 125 paszportów tymczasowych.

Dzięki sprawnej obsłudze naszego punktu paszportowego w ostatnich miesiącach udało się pomóc wielu osobom. Byli to m.in. rodzice, którym w ramach prezentu urodzinowego bliscy zafundowali wymarzoną podróż. Innej osobie wyjazd umożliwił obronę pracy doktorskiej. Tymczasowy paszport otrzymali także rodzice, którzy mogli dzięki niemu dotrzeć na ślub swojej córki oraz małżeństwo udające się w podróż poślubną.

- podaje gov.pl 

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.