Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Sprawdź nowe dane

2021-12-08 17:20
Stopy procentowe znowu w górę! To będzie najdroższa rata kredytu w historii!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe znowu w górę! To będzie najdroższa rata kredytu w historii!

Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że ponownie podnosi stopy procentowe. Tym razem o 0,50 pkt. proc. To może oznaczać m.in. wzrosty rat kredytów. O ile? Jakie są nowe stopy procentowe? Przeczytaj!

W dniu 8 grudnia 2021 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 1,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia 2021 r - poinformował Narodowy Bank Polski.

- Inflacja w Polsce według szybkiego szacunku GUS wzrosła w listopadzie br. do 7,7% w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 1,0%. Podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników zewnętrznych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, w tym istotnie wyższych niż przed rokiem cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, wcześniejszych podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz rosnących cen towarów, który podaż jest ograniczana przez globalne zaburzenia pandemiczne. Dodatnio na dynamikę cen oddziałuje także trwające ożywienie gospodarcze, w tym popyt stymulowany wzrostem dochodów gospodarstw domowych - czytamy w komunikacie.

Inflacja w Polsce według szybkiego szacunku GUS wzrosła w listopadzie br. do 7,7% w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 1,0%. Podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników zewnętrznych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, w tym istotnie wyższych niż przed rokiem cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, wcześniejszych podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz rosnących cen towarów, który podaż jest ograniczana przez globalne zaburzenia pandemiczne. Dodatnio na dynamikę cen oddziałuje także trwające ożywienie gospodarcze, w tym popyt stymulowany wzrostem dochodów gospodarstw domowych

źródło: NBP

Sedno Sprawy - Tomasz Latos