Reparacje wojenne od Niemiec. Jest komentarz niemieckiego MSZ

2022-10-04 14:19
Reparacje wojenne od Niemiec. Jest komentarz niemieckiego MSZ
Autor: Twitter/MSZ Reparacje wojenne od Niemiec. Jest komentarz niemieckiego MSZ

Sprawa reparacji jest zamknięta! Mówi niemiecka minister spraw zagranicznych. Annalena Baerbock podczas wspólnej konferencji w Warszawie z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, podkreślała, że Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności za II wojnę światową, ale tylko w historycznym wymiarze.

Reparacje wojenne od Niemiec

- Stanowisko niemieckiego rządu już znasz. Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej. Naszym wiecznym zadaniem będzie przypominanie o cierpieniach zadanych Polakom przez Niemców - powiedziała ministra.

Czytaj także: Stanisław Żaryn w Sednie Sprawy: "Broń jądrowa? Przygotowujemy się na takie scenariusze"

Liczę, że stanowisko niemieckiego rządu będzie się zmieniać, mówił Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. - Nikt nie może wskazać systemu moralnego czy porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni był władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres i czas swojej odpowiedzialności - dodał.

1 września polski zespół eksportów przedstawił raport o stratach, które Polska poniosła w wyniku niemieckiej okupacji. Wyceniono je na 6 bilionów 200 miliardów złotych. Nota w tej sprawie została przesłana do niemieckiego rządu.