Rosja jest bankrutem! Po raz pierwszy od ponad stu lat nie spłaciła zobowiązań

2022-06-27 20:00
Rosja jest bankrutem! Po raz pierwszy od ponad stu lat nie spłaciła zobowiązań
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rosja jest bankrutem! Po raz pierwszy od ponad stu lat nie spłaciła zobowiązań

Rosja jest technicznym bankrutem! Po raz pierwszy od ponad stu lat Kreml nie spłacił swoich zagranicznych zobowiązań - informuje agencja Bloomberg. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch serii obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro - mówi Marcin Klucznik ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czytaj także: Dodatek do emerytury nawet do 1000 złotych? To możliwe, ale nie dla wszystkich

- To bankructwo jest techniczne, czyli Rosja posiada środki przy pomocy których mogłaby opłacić te odsetki, ale nie może ich wykorzystać ze względu na sankcje nakładane przez kraje zachodu. I to świadczy o skuteczności sankcji, które zostały nałożone na Rosję - tłumaczy ekspert.

Rosja cały czas będzie regulowała swoje wewnętrzne zobowiązania, ale perspektywy dla jej gospodarki i stanu finansów nie są najlepsze - tłumaczy.

- Czeka ją po prostu wysoka inflacja, dosyć duży spadek PKB, ale większość tych zobowiązań będzie cay czas realizowana, ale oczywiście w warunkach, które są dla rosyjskiej ludności po prostu trudne - dodaje.

W odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę USA i UE zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Express Biedrzyckiej 27.06 (Paweł Kowal, ppłk Krzysztof Przepiórka, dr Anna Materska-Sosnowska) Sedno Sprawy: Michał Dworczyk