Rosja traci ogromne pieniądze. Polski Instytut Ekonomiczny podał konkretne dane

2022-03-11 8:30 Róża Perszon
Portfel, pieniądze
Autor: Pixabay "Tulipan" z Olsztyna oszukiwał kobiety. Grozi mu 8 lat więzienia. Zdj. ilustracyjne.

Straty wojenne Rosji to nie tylko sprzęt, broń czy śmierć wielu żołnierzy zarówno po jednej jak i drugiej stronie. To także ogromne straty finansowe, po których Rosja może mieć potężne problemy. O jakich kwotach dokładnie mowa?

Dotychczasowy bilans rosyjskich strat wynikających ze zniszczonego sprzętu bojowego, zablokowanego eksportu oraz utraconego PKB to kwota około 15 mld dolarów – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie przekazanym PAP.

Jak podaje PIE, dodatkowo w tym czasie z londyńskiej giełdy wycofano udziały w rosyjskich spółkach na łączną kwotę 334 mld dolarów, a bank centralny Rosji utracił dostęp do ponad 345 mld dolarów rezerw.

Jak szacują analitycy PIE, roczne straty gospodarki rosyjskiej na koniec 2022 r. przekroczą 250 mld dolarów.

Według analizy ekspertów PIE, w całym 2022 r. Rosja utraci przychody z eksportu o wartości 110-120 mld dolarów. To ponad 30 proc. jej łącznego wolumenu eksportu. W 2020 r. Federacja Rosyjska eksportowała 52 proc. swoich produktów i usług do Europy oraz dalsze 4,5 proc. do państw Ameryki Północnej. Obydwa kontynenty były też głównymi odbiorcami surowców energetycznych oraz metali, które stanowią około 65 proc. rosyjskiego eksportu.

W raporcie przekazano także, że zakazy importu ropy i gazu pomniejszą gospodarkę Rosji o 8 mld dolarów. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Kanada zakazały kupowania obu surowców – ten ruch już teraz kosztuję Rosję 5,6 mld dolarów.