Rozmowy na szczycie. Rada Europejska zadecyduje o cenach gazu

2022-10-20 11:04
Rozmowy na szczycie. Rada Europejska zadecyduje o cenach gazu
Autor: pixabay.com Rozmowy na szczycie. Rada Europejska zadecyduje o cenach gazu

Maksymalna cena gazu i mechanizm ETS - to tematy, które dziś planuje poruszyć polski rząd na rozpoczynającym się szczycie Rady Europejskiej. Unijni przywódcy mają dyskutować w Brukseli o kryzysie energetycznym i wojnie w Ukrainie.

Rada Europejska podejmie decyzje ws. cen gazu 

W czwartek w Brukseli rozpoczną się dyskusje ws. cen gazu i mechanizmu ETS. 

- Od wielu miesięcy podnosiliśmy kwestie dotyczące mechanizmów unijnych, które powodują wyższe ceny energii elektrycznej - wskazuje rzecznik rządu Piotr Müller. - Chociażby kwestie związane z mechanizmem ETS. I faktycznie ten postulat dotyczący mrożenia poziomu opłat za emisję nadal jest w agendzie polskiej dyplomacji. Ten temat będzie stale podnoszony, będą wnioski kontynuowane w tym zakresie jeżeli chodzi o Radę Europejską - dodał. 

Czytaj także: Brak prądu na Ukrainie. Władze Kijowa zarządziły przerwy w jego dostawie

Omawiany będzie też pakiet energetyczny. - Ten dotyczący maksymalnej ceny gazu - tak w uproszczeniu chciałbym to przedstawić - maksymalanej ceny gazu w Unii Europejskiej, który również mógłby doprowadzić do tego, że ten importowany gaz ze strony rosyjskiej nie będzie wpływał negatywnie na cały rynek energetyczny w Europie - podkreśla rzecznik.

Unijny szczyt w Brukseli potrwa do piątku.

A.M.ŻUKOWSKA: PIS CHCE UTRZEĆ NOSA PIĘCIU, DZIESIĘCIU SĘDZIOM