Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący wsparcia branży transportowej
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy dotyczący wsparcia branży transportowej. Przyjęte rozwiązania pozwolą skutecznie walczyć z nieuczciwą konkurencją ze strony firm spoza Unii Europejskiej. Ministrowie wysłuchali także informacji na temat 2. i 3. wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy, skutków ulewnych deszczy oraz sytuacji w Kanale Gliwickim.
Wspólna walka z żywiołem
Ostatniej doby przez Polskę przeszedł front atmosferyczny, który skutkował burzami i obfitymi opadami deszczu. 19 i 20 sierpnia strażacy odnotowali prawie 3 tys. zgłoszeń. Najwięcej zdarzeń dotyczyło Wielkopolski i Mazowsza.
Rząd i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa są na bieżąco informowane. Sytuacja jest pod kontrolą. Jesteśmy gotowi do wsparcia jednostkami Wojsk Obrony Terytorialnej, jeśli będzie to potrzebne
- mówił podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Główne działania służb polegają na usuwaniu skutków nawałnic, czyli powalonych drzew, połamanych gałęzi czy zalanych piwnic, garaży i ulic. W Warszawie pod wodą znalazła się trasa S8, a uszkodzeniu uległ wał przy Potoku Służewieckim.
W obronie polskiego rynku transportowego
Rząd przyspiesza obowiązek rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Chodzi o tzw. system SENT.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk przewoźników, przyspieszamy wejście w życie elektronicznej informacji i rejestracji nt. przewozów dokonywanych przez firmy spoza UE. Od listopada elektroniczna rejestracja wchodzi w życie - poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wprowadzenie systemu monitorowania przewozów z państw spoza Unii Europejskiej wiąże się z eliminacją nieuczciwej konkurencji. Rozwiązanie będzie dotyczyć przewoźników zagranicznych, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.