Rząd zapowiedział obniżkę cen paliw od 20 grudnia. Akcyza będzie na minimalnym poziomie

2021-11-25 11:59
Ceny paliwa w Polsce. Gdzie jest najdroższe? [SPRAWDŹ WOJEWÓDZTWA]
Autor: SHUTTERSTOCK Ceny paliwa w Polsce. Gdzie jest najdroższe? [SPRAWDŹ WOJEWÓDZTWA]

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej tzw. tarczę antyinflacyjną. Zakłada ona m.in. obniżenie akcyzy oraz VAT-u na energię elektryczną i gaz ziemny. Co to w praktyce oznacza?

Od 20 grudnia 2021 roku aż do 20 maja 2022 roku wysokości akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. A to oznacza, że ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce znacznie spadną. Nawet o kilkadziesiąt złotych na litrze. Dodatkowo po 1 stycznia 2022 roku aż do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

- Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności - powiedział na konferencji prasowej premier Morawiecki.

- Nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe - doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach - mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy - dodał szef rządu.

Sedno Sprawy - Krzysztof Bosak