Rząd: Zmiany w systemie refundacji z korzyścią dla pacjentów

Projekt nowelizacji ustawy o refundacji trafił do konsultacji publicznych. Z ok. 100 zaproponowanych zmian aż 30 ma charakter deregulacyjny. Nowe przepisy mają ułatwić pacjentom dostęp do leków i wyrobów medycznych, uprościć skomplikowane procedury i poprawić błędy poprzedniej nowelizacji. Szczegóły dotyczące projektu przedstawił wiceminister zdrowia Marek Kos.
Nowelizacja ustawy o refundacji odpowiada na potrzeby pacjentów. Wprowadzamy zmiany, które przyspieszą proces refundacji – mniej biurokracji, łatwiejsze procedury i odciążenie świadczeniodawców i administracji.
Nowelizacja, którą przygotowaliśmy, to efekt krytyki poprzednich zmian z 2023 roku. Już od kwietnia 2024 r. rozpoczęliśmy intensywne prace nad nową wersją ustawy o refundacji. Dziś proponujemy regulacje, które będą bardziej korzystne dla sytemu i przede wszystkim dla pacjentów -
- powiedział wiceminister Marek Kos.
Nowe przepisy sprawią m.in., że innowacyjne leki będą mogły szybciej trafić na listę leków refundowanych. Nowelizacja uwzględnia też specyfikę leków stosowanych w chorobach rzadkich i wprowadza zmiany, które poprawią dostęp do leków recepturowych i nowoczesnych wyrobów medycznych. Pacjenci skorzystają też na rozwoju systemów informatycznych, które usprawnią monitorowanie dostępności leków w aptekach i hurtowniach.
Wszystkie te zmiany mają jasny cel – poprawę jakości leczenia i zdrowia pacjentów w Polsce.
Polecany artykuł:
Najważniejsze korzyści
- Lepsze działanie systemu – usuniemy przepisy poprzedniej nowelizacji, które nie działają lub się nie sprawdziły.
- Minister Zdrowia zyska realny wpływ na kreowanie polityki refundacyjnej.
- Krótsze i bardziej elastyczne procedury refundacyjne – decyzje będą podejmowane szybciej i sprawniej.
- Pacjenci zyskają lepszy dostęp do terapii.
- Lepsze wykorzystanie publicznych pieniędzy – zwiększymy efektywność wydatkowania.
- Pacjenci będą mieli swój głos – organizacje pacjenckie będą mogły być zaangażowane w procesy refundacyjne.
- Negocjacje z firmami będą przebiegały sprawniej.
- Wprowadzimy nowe funkcjonalności informatyczne.
Nowa kategoria dostępności – leki nieonkologiczne
'Wprowadzimy nową – czwartą kategorię dostępności leków (obok listy aptecznej, programów lekowych i katalogu chemioterapii) dla pacjentów z przewlekłymi chorobami innymi niż onkologiczne. Dzięki temu pacjenci będą mogli otrzymywać niektóre leki nieonkologiczne w poradniach ambulatoryjnych (AOS). W tej chwili są one dostępne głównie w szpitalach (w programach lekowych)" - podaje gov.pl
Będzie to kategoria pośrednia między refundacją leków w aptece a programem lekowym. Oznacza łatwiejszy dostęp do skutecznego leczenia bez konieczności hospitalizacji, a także mniej formalności i kosztów dla szpitali.
Firmy farmaceutyczne będą mogły od razu składać wnioski o refundację w ramach nowej kategorii – co przyspieszy cały proces.