Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem

2021-12-02 13:43
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

W czwartek około południa Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu. Najwięcej opadów ma być w Bieszczadach. Najsilniejszy wiatr z kolei ma być nad morzem.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że w ciągu najbliższych godzin w Polsce może występować silny wiatr oraz intensywne opady śniegu. Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem wydano łącznie dla siedmiu województw. Z kolei alert drugiego, najwyższego stopnia, obowiązuje w nadmorskich powiatach województwa pomorskiego obejmujących m.in. Trójmiasto i Słupsk.

- Na tym obszarze prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 55 km/h, w porywach do 100 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19. Pod koniec jego trwania najsilniejszy wiatr spodziewany jest głównie w rejonie Mierzei Wiślanej i Żuław - czytamy w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW wydano dla pozostałego obszaru województwa pomorskiego, a także sąsiednich województw - kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia obowiązują również na części terytorium Podlasia, Mazowsza oraz województwa łódzkiego.

Z kolei intensywne opady śniegu prognozowane są głównie na Podkarpaciu. Chodzi dokładnie o powiat leski, sanocki oraz bieszczadzki - w górach pokrywa śnieżna może zwiększyć się nawet o 25 cm. Alert pierwszego stopnia będzie obowiązywał tam do piątku, 3 grudnia do godzin porannych.

Sedno Sprawy - Borys Budka