Sawicki w "Sednie Sprawy": jak PiS wyrzuci Ziobrę możemy rozmawiać o koalicji

2021-10-29 11:02
Sedno Sprawy Marek Sawicki
Autor: Sedno Sprawy

Marek Sawicki mówił w Radiu Plus m.in. o potencjalnej koalicji PiS-PSL, rządowym projekcie podwyżki akcyzy na alkohol, polskim ładzie, a także o zamieszaniu wokół organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada.

Były minister rolnictwa pytany w Sednie Sprawy o relacje PSL z PiS i możliwą koalicję, mówi Polska jest ważniejsza niż niechęć do takiego, czy innego ugrupowania. Będę namawiał do tego PSL, ale nie wiem, czy jest gotowy. Sawicki podkreślił, że główną przeszkodą w potencjalnej koalicji jest Zbigniew Ziobro: Sytuacja Polski na arenie międzynarodowej, od Izraela, przez USA po Unię, wszystko to jest pochodną działań Zbigniewa Ziobry i jego Solidarnej Polski. System prawny jest mniej wydolny niż 6 lat temu. Jest gorszy, a nie lepszy. To jeden z największych szkodników w polityce. Czas żeby Kaczyński zastanowił się, czy to partnerstwo z Ziobro dobrze służy Polsce. Sawicki dodał, że PSL nie zabiega na razie o żadną koalicję z PiS, bo nie ma warunków do rozmów na ten temat: wyrzuci się Ziobrę, będzie przestrzeń do rozmowy. Nie wyrzuci – nie ma takiej przestrzeni - powiedział poseł PSL.

PiS chce żeby na stołach królował „Duch Puszczy"

Marek Sawicki komentował też planowaną podwyżkę akcyzy na alkohol. W czwartek w Sejmie odbyło się sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy, który zakłada podniesienie akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń od przyszłego roku. Według Sawickiego budżet państwa wcale na tym nie zyska Nie jest tajemnicą, że jeśli jest wysoka akcyza i wysokie są ceny alkoholu, to traci przemysł alkoholowy, ale też budżet, rozwija się pokątna produkcja. Jeśli PiS chce żeby na polskich stołach królował „Duch Puszczy” to wybrał dobry kierunek. Pół roku po podwyżce akcyzy droższe będą cukier i drożdże. Alkohol produkowany nielegalnie jest mniej zdrowy niż ten produkowany legalnie, też przecież generalnie niezdrowy - powiedział Sawicki.

Poniżej cała rozmowa Jacka Prusinowskiego z Markiem Sawickim w Sednie Sprawy.