Sejm zdecyduje dziś, czy utrzymać prezydenckie rozporządzenie. Chodzi o stan wyjątkowy

2021-09-06 11:39
Sejm RP
Autor: Wikipedia, CC, 2010, Fot. Kalinka261015 Sejm RP

Nadzwyczajne rozwiązania w pasie przygranicznym z Białorusią już obowiązują, ale posłowie "teoretycznie" mogą uchylić decyzję Andrzeja Dudy. Po południu w Sejmie ma się odbyć głosowanie w tej sprawie.

Pozostaje pytanie- jak rozłożą się głosy? Wiadomo, że za utrzymaniem nadzwyczajnych rozwiązań do końca września jest PiS.Jaki ruch wykona Koalicja Obywatelska? KO decyzji jeszcze nie podjęła, ale - jak wynika ze słów Cezarego Tomczyka, poparcie wniosku jest mało prawdopodobne.

W tej sprawie rząd może mieć sojusznika w Konfederacji, jednak Krzysztof Bosak podkreśla, że w tym kole też są posłowie, którzy mają pewne wątpliwości.Stanowisko rządu najprawdopodobniej poprze Kukiz'15. Lewica chce uchylenia rozporządzenia.

W obecnej sytuacji stan wyjątkowy nie jest konieczny- to z kolei komentarz byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.Generał Stanisław Koziej uważa, że przesłanki którymi kierował się rząd i prezydent, czyli próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez migrantów oraz manewry wojskowe Zapad- nie są ku temu wystarczające.​Przypomnijmy: stan wyjątkowy wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim. Od czwartku obowiązują tam nowe przepisy - między innymi zakaz wjazdu osób, które nie są tam zameldowane i nie pracują na miejscu.

Sejm zbiera się o godzinie 16.30.