Sezon na smog. Polska na szczycie rankingu

2022-11-28 20:22
Sezon na smog. Polska na szczycie rankingu
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Polska znajduje się na czele niechlubnego, europejskiego rankingu dotyczącego smogu! Nadchodząca zima i sezon grzewczy mogą nie poprawić tej sytuacji - wskazują eksperci. Sprawdź szczegóły.

Polska tonie w smogu

- W całej Europie mamy najwyższe stężenia rakotwórczych substancji wytwarzanych przy spalaniu węgla czy drewna - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. 

- W Polsce mamy 3 mln 800 tys. sztuk takich kotłów na węgiel czy na drewno. Tego w Europie już dawno nie ma. Od tego typu ogrzewania w Unii Europejskiej rożne państwa zrezygnowały już kilkadziesiąt lat temu - dodaje.

Czytaj także: Wojciech Skurkiewicz w Sednie Sprawy: "Ukraińcy już za dwa miesiące mogliby przejąć Patrioty"

Jak dodaje Piotr Siergiej - każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce około 45 tysięcy osób, czyli mniej więcej tyle, ile mieszka w Kołobrzegu. - Zalecałbym i sugerował to, żeby przyjrzeć się, jakie są programy dotacyjne, np. do ocieplenia naszego domu,np. do wymiany nieefektywnego starego źródła ciepła na nowoczesne. I skorzystać z tych dopłat już w nadchodzącym nowym roku - dodał.

Tzw. kopciuchy po 1 stycznia staną się nielegalne m.in. Warszawie, a miejskie władze już teraz zapowiadają kontrole i kary.

Wojciech Skurkiewicz o Patriotach z Niemiec: "Dziś piłeczka jest po stronie Niemców. Czekamy na ruch, bo propozycja jest otwarta" [Sedno Sprawy]