Skierowania do sanatorium na NFZ 2023. Od nowego roku zmiany

2022-12-02 13:41
emeryt
Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Dodatkowe 200 złotych do emerytury

Nowe zasady skierowań do sanatorium wchodzą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Zmiana przepisów oznacza, że lekarz nie będzie już wypisywał papierowego druku.

Jak podaje Fakt.pl, papierowe skierowania ostały się jedynie w kilku przypadkach, między innymi wydawane są chętnym na wyjazd do sanatorium. Przyszli kuracjusze mogą je otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty. 

Od stycznia 2023 r. lekarze będą mieli obowiązek wystawienia e-skierowania, ale aż do 30 czerwca potrwa okres przejściowy więc ręcznie wypisany papierowy formularz skierowania nadal będzie ważnym dokumentem.

Jak dostać skierowanie do sanatorium?

Przede wszystkim trzeba odwiedzić lekarza rodzinnego. Jak podkreśla Radio Eska, to lekarz rodzinny wystawia skierowanie do sanatorium. Dzisiaj pacjent powinien je zanieść do NFZ wraz z wynikami aktualnych badań. Od stycznia 2023 ta procedura się zmieni. Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej w założeniu odciąży głównie emerytów od czasochłonnego załatwiania formalności, bo nie trzeba będzie osobiście dostarczyć skierowania do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Skierowanie zostanie niezwłocznie przekazane do właściwego oddziału NFZ, co przyczyni się do szybszej kwalifikacji pacjenta do uzdrowiska, a w następstwie do szybszego skorzystania ze świadczenia i poprawy stanu zdrowia"

- tłumaczy resort zdrowia.