Skrócony czas pracy. Pracodawco, dowiedz się więcej o pilotażu

2025-06-29 15:56
Praca IT w Gdyni – jakie są najpopularniejsze stanowiska?
Autor: AlfredMuller / / pixabay.com/ CC0 Praca IT w Gdyni – jakie są najpopularniejsze stanowiska?

Ważna wiadomość dla pracodawców w całej Polsce! Wkrótce będziecie mieli okazję przetestować u siebie skrócony czas pracy. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem naboru do pilotażu. Warto - dofinansowanie może wynieść nawet milion złotych! Nabór wniosków do programu rozpocznie się 14 sierpnia i potrwa do 15 września 2025 roku.

28 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia pilotażu skrócenia czasu pracy. 

To będzie pierwszy pilotaż skróconego czasu pracy w tej części Europy, pierwszy w naszym regionie, pierwszy na tak szeroką skalę pilotaż w Polsce. Chcemy zachęcać do skróconego czasu pracy, zachęcać do testowania rozwiązań w różnego typu organizacjach. W pilotażu będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, jednostki samorządowe, fundacje, stowarzyszenia, związki zawodowe – by każdy pracodawca mógł sprawdzić, co u niego działa

- mówiła w kwietniu br. ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Skrócenie czasu pracy przynosi korzyści, ale wymaga elastycznego podejścia, dostosowanego do specyfiki branż i organizacji. Skrócenie czasu pracy nie może być narzucone odgórnie. Dlatego ogłaszamy pilotaż, który jeszcze w tym roku pozwoli rozpocząć praktyczne testowanie różnych modeli skróconego czasu pracy. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? 

Wniosek mogą złożyć pracodawcy, zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne.  

Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy? 

Maksymalna wartość wsparcia na jeden projekt pilotażowy to 1 milion złotych. Co ważne, koszt projektu w przeliczeniu na jednego pracownika objętego pilotażem nie może przekroczyć 20 tysięcy złotych. 

Jakie warunki trzeba spełnić? 

Prowadzenie działalności przez co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.  Zatrudnianie co najmniej 75 proc. pracowników na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.  Objęcie projektem minimum 50 proc. pracowników.  Utrzymanie zatrudnienia na poziomie nie niższym niż 90 proc. stanu początkowego, określonego we wniosku.  Utrzymanie wynagrodzeń pracowników biorących udział w projekcie pilotażowym na poziomie nie niższym niż obowiązujący w dniu rozpoczęcia realizacji projektu pilotażowego, przez cały okres jego trwania.  Brak pogorszenia warunków pracy i płacy pracowników objętych projektem.