Spore zamieszanie w pogodzie. Powiew wiosny zamieni się w powrót zimy

2022-02-10 13:32 Róża Perszon
Ślizgawica w całej Polsce! TEGO DNIA warunki na drogach będą fatalne [ALERTY IMGW]
Autor: pexels.com/ mapa IMGW Ślizgawica w całej Polsce! TEGO DNIA warunki na drogach będą fatalne [ALERTY IMGW]

Jeszcze niedawno temperatura na plusie i sporo słońca, a synoptycy już zapowiadają nie tylko obniżenie temperatury ale i oblodzenie. Ślisko ma być na drogach w całej Polsce. Szczegóły podajemy poniżej.

Luty jest tym miesiącem, w którym różnice między najniższą a najwyższą możliwą temperaturą są największe! Z jednej strony możemy trząść się z zimna przy solidnych dwucyfrowych mrozach, z drugiej zaś możemy poczuć wręcz letnie ciepło.

Zatem po kilku cieplejszych dniach czeka nas ochłodzenie. Przelotny deszcz zastępować będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza może powodować zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują w związku z tym wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Mają one obowiązywać na terenie całej Polski od piątkowego poranka (11 lutego) do soboty (12 lutego).

Zdaniem meteorologów, prawdopodobieństwo wystąpienia opadów deszczu wyniesie 80%. Opady mogą wynosić ok. 3 mm. Zgodnie z długoterminową pogodą na weekend dla Warszawy w piątek  (11 lutego) towarzyszyć mieszkańcom będzie wiatr o maksymalnej prędkości do 16 km/h. Odczuwalna temperatura może przez to wynosić -1°C. Można spodziewać się, że kierunek wiatru będzie zachodni. Warunki do uprawiania sportu na zewnątrz będą bardzo słabe.

Oprócz trudnych warunków na drogach spowodowanych oblodzeniem możliwy jest również silny wiatr. Ostrzeżenia dotyczyć będą takich województw jak: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskiego, małopolskie, podkarpackie oraz w zachodnich powiatach woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Ponadto w sobotę w województwie małopolskim należy spodziewać się silnego mrozu.