Sporo możemy zapłacić za nielegalnie wycięcie choinki. Mandaty są naprawdę wysokie

2022-12-15 22:28
Choinki
Autor: H.S

Patrole funkcjonariuszy Straży Leśnej w przedświątecznym okresie mają udaremnić m.in. nielegalną wycinkę choinek. Za samowolne i zabronione wycięcie drzewka grozi mandat w wysokości 500 zł.

Tuż przed świętami nie trudno kupić świąteczne drzewko. Jest dostępne praktycznie na każdym kroku. W supermarketach, na stoiskach lokalnych czy.. u leśników. Niestety, wielu wybiera tą ostatnią opcję i próbuje dodatkowo uniknąć płacenia za taką przyjemność. Paradoksalnie, jakie wycinanie choinki sporo kosztuje.  

Jak zaznacza portal Pomorska.pl, tanio nie jest, ceny za pięknie prezentujące się drzewko są zazwyczaj trzycyfrowe. Markety oferują stawki za chojaki (1,5-2 m) powyżej 100 zł, jeszcze więcej liczą sobie handlarze na stoiskach. Za naprawdę wysokie okazy trzeba dać nawet 200-300 zł. Nieco taniej da się upolować zdobycz od lokalnych plantatorów.

Leśnicy przypominają, że co roku przed Bożym Narodzeniem dochodzi do kradzieży iglaków. Potem wycięte drzewka trafiają na handel lub są ustawiane w domach. To może skończyć się karą grzywny, a nawet aresztu, jak podkreśla portal nto.pl

Taki proceder poważnie uderza w gospodarkę leśną i przyrodę, dlatego decydując się na zakup tzw. żywej choinki, powinniśmy upewnić się, że pochodzi z legalnego źródła – informują Lasy Państwowe.