Stała obecność wojsk USA w Polsce. Powstał specjalny garnizon

2023-03-22 7:08
Stała obecność wojsk USA w Polsce. Powstał specjalny garnizon
Autor: gov.pl

We wtorek, 21 marca na terenie Camp Kościuszko w Poznaniu, wicepremier Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia.

Jak podaje Gov.pl, U.S. Army Garrison Poland będzie ósmym stałym garnizonem sił zbrojnych USA w Europie i pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce. Podczas uroczystości odsłonięto i przekazano sztandar Garnizonu oraz odczytano rozkaz o ustanowieniu U.S. Army Garrison – Poland. 

„Jesteśmy dumni z deklaracji pana prezydenta Bidena dotyczącej stałej obecności wojsk USA w Polsce. Zabiegaliśmy o to przez lata, o to słowo „permanent” i właśnie ono stało się faktem"

- mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości ustanowienia U.S. Army Garrison Poland.

Jak dodał, "nasza współpraca układa się bardzo dobrze, wręcz modelowo. Chcę zapewnić państwa, że jeszcze w tym roku razem z ambasadorem Brzezińskim będziemy zapraszać na takie spotkania, podczas których będziemy prezentować efekty naszej współpracy".

Jednostka w Poznaniu powstaje dzięki decyzji prezydenta USA z 2022 r. i będzie zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań garnizonu należeć będzie również kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w Polsce.