Stopy procentowe znowu w górę! Eksperci przewidują kolejne podwyżki

2022-05-04 20:16
Stopy procentowe znowu w górę! Eksperci przewidują kolejne podwyżki
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe znowu w górę! Eksperci przewidują kolejne podwyżki

Szykuje się kolejna podwyżka stóp procentowych, a to oznacza kolejne podwyżki rat kredytów. Eksperci przewidują, jaką decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej. O ile punktów bazowych zostaną podniesione stopy? Przeczytaj, co mówią eksperci.

To mogą być kolejne, bardzo złe informacje dla kredytobiorców. W czwartek 5 maja zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, eksperci spodziewają się znaczącego wzrostu stóp procentowych.

Czytaj także: ZUS rozsyła listy do emerytów. Chodzi o trzynastą emeryturę

- Inflacji nie udaje się zatrzymać, skala podwyżki może zaskoczyć rynki - mówi doktor Artur Bartoszewicz z SGH. - Sygnał, który byłby bardziej jednoznaczny, to jest 100 punktów bazowych. Ten poziom i wszystko powyżej 100 punktów bazowych byłoby takim realizmem całkowicie dyscyplinującym i wskazującym, że Rada Polityki Pieniężnej jest zdyscyplinowana - dodaje.

To oznaczałoby kolejny w ostatnim czasie wzrost rat kredytów. Jarosław Sadowski analityk z Expandera wyjaśnia, jak wygląda sytuacja na konkretnym przykładzie.

- Przykładowy kredyt na 300 tys. zł na 25 lat udzielony w październiku ubiegłego roku to początkowo rata takiego kredytu wynosiła 1440 zł. Będzie to już 2506 zł - mówi.

Spodziewana w czwartek podwyżka stóp procentowych byłaby już ósmą taką decyzją Rady Polityki Pieniężnej w ostatnich miesiącach.

Sedno Sprawy - Paweł Kukiz