Strajk generalny w ZUS. Wypłaty "500 plus" zagrożone?

2022-05-31 13:36
ZUS
Autor: ZUS wkrótce poznamy kwoty podwyżek pracowników

27 czerwca rozpocznie się bezterminowy strajk generalny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Związkowa Alternatywa zapowiedziała strajk, który obejmie cały kraj. Jakie będą jego skutki?

Jak informują związkowcy, bezpośrednią przyczyną decyzji o akcji strajkowej jest zwolnienie dyscyplinarne liderki Związkowej Alternatywy w ZUS i zarazem głównej negocjatorki w sporze zbiorowym Ilony Garczyńskiej.

Związkowcy już we wtorek wystosowali list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego, jednak decyzja w sprawie strajku zapadła już w ubiegłym tygodniu, nie znaliśmy jeszcze tylko daty.

Według informacji przekazanych w ub. tygodniu przez związkowców, Ilona Garczyńska została zwolniona dyscyplinarnie 25 maja. "Stało się tak, choć jest liderką związkową, której przysługuje ochrona zgodnie z ustawą o związkach zawodowych. Główne zarzuty wobec Garczyńskiej dotyczą krytyki antypracowniczych działań pracodawcy oraz nawoływania do akcji protestacyjnych. To bulwersujący przejaw bezprawia i zamordyzmu PiS-owskiej władzy, a zarazem zamknięcie rozmów w prowadzonym w ZUS sporze zbiorowym naszego związku z pracodawcą" - mogliśmy przeczytać w komunikacie Związkowej Alternatywy cytowanym przez TVN.

Co oznacza strajk dla Polaków? Jeżeli akcja protestacyjna rzeczywiście miałaby charakter masowy i ogólnopolski, to możemy się spodziewać poważnych problemów z wypłatami świadczeń. Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, przekonuje, że może nawet dojść do wstrzymania wypłaty emerytur czy 500 plus. 

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w wypowiedzi dla Business Insidera jest jednak innego zdania. "Zapewniam, że przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników ZUS realizował, realizuje i będzie realizować wszelkie zadania ustawowe związane z wypłatą emerytur i innych świadczeń, w tym pozostałych na rzecz rodziny, w szczególności 500 plus" - zapewnia rzecznik, który mówi, że "Przedstawiciele Związkowej Alternatywy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat ZUS. Alternatywa to jeden z najmniejszych związków zawodowych w ZUS. Skupia bowiem niewiele ponad 160 członków. Dla porównania w ZUS pracuje ponad 40 tys. pracowników".