Kostka masła po 12 zł? Ceny w sklepach zwalają z nóg

2022-05-31 12:13
Masło
Autor: pixabay.com Masło

Będąc na zakupach spożywczych trudno nie przecierać oczu ze zdumienia. Podstawowe produkty osiągają niebotyczne kwoty a mimo tego, wciąż szybko znikają z półek. Masło po 12 złotych? To nie zły sen, ale możliwa przyszłość.

Nie spodziewam się, żeby masło czy olej taniały; to konsekwencja wojny w Ukrainie i wzrostu cen energii, gazu i nawozów - mówił w czwartek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Produkty żywnościowe są motorem napędzającym inflację - dodał. Jeśli wojna będzie trwała dalej, to masło może być – według przewidywań ministra – po 12 zł. 

Występując w Polskim Radio minister przyznał, że przez wojnę na Ukrainie żywność będzie drożała. Jego zdaniem to właśnie produkty żywnościowe będą motorem napędzającym inflację. Cena koszyka artykułów spożywczych ma wzrosnąć o ok. 25 proc. Ale są produkty, które zdrożały już o 40 proc., jak na przykład masło - podaje Superpress.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2,0 proc.

Z danych GUS i Eurostatu, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że od kwietnia 2021 r. ceny drobiu poszybowały w górę nawet o 47 proc. Przykładowo kilogram patroszonych kurcząt, z za który rok temu trzeba było zapłacić średnio 8,14 zł, dzisiaj kosztuje już 12,33 zł.

W trójce produktów, które podrożały najmocniej znajdziemy także margarynę (wzrost o 38 proc. rdr) oraz cukier (35 proc. rdr). Przykładowy kilogram białego cukru, który w kwietniu 2021 r. kosztował 2,73 zł dzisiaj kosztuje 3,76 zł - podaje portal innpoland.pl