Straż Graniczna: Ponad 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

2021-12-01 11:39
Straż Graniczna: Ponad 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Funkcjonariusze Straży Granicznej poinformowali, że ostatniej doby na polsko-białoruskiej granicy doszło do nieco ponad 100 prób siłowego sforsowania granicy. To liczba znacznie mniejsza niż jeszcze kilka czy kilkanaście dni temu.

Minionej doby tj.30.11 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 102 próby jej nielegalnego przekroczenia. Wydano 5 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski.Kilka grup cudzoziemców próbowało przedostać się na terytorium RP na odcinku ochranianym przez PSG w Mielniku - poinformowała Straż Graniczna na Twitterze w środę, 1 grudnia.

Polskie służby przekazały, że w ostatnich dniach widocznie zmalała liczba prób siłowego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. Potwierdza to też wiceszef MSZ Marcin Przydacz, który niedawno w rozmowie z Radiem Plus przyznał, że coraz więcej migrantów wraca samolotami z Mińska do Iraku i do Kurdystanu. Dzięki temu presja na wschodnią granicę Polski nieco zmalała.

Sytuacji nie można jednak jeszcze uznać za opanowaną, bo po stronie białoruskiej wciąż jest wielu migrantów, którzy chcą przedostać się na polską stronę.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Sedno Sprawy - Marcin Przydacz