Straż Graniczna: Ponad 120 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby

2021-12-10 8:50
Straż Graniczna: Ponad 120 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby
Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Funkcjonariusze straży granicznej poinformowali, że tylko w czwartek doszło do ponad 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Doszło też do groźnego incydentu z udziałem migrantów w Narewce.

Minionej doby tj.09.12 granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 121 osób Funkcjonariusze wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP - poinformowała Straż Graniczna na Twitterze w piątek, 10 grudnia.

Straż Graniczna poinformowała również, że na odcinku ochranianym przez placówkę w Narewce kilkuosobowa grupa próbowała przedostać się na teren RP przez uszkodzoną wcześniej concertinę.

Jak wynika z najnowszych danych, od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku-17,5 tys., wrześniu-7,7 tys., sierpniu-3,5 tys.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w ostatnich tygodniach trochę się uspokoiła, ale wciąż dochodzi do groźnych incydentów.

Polska Agencja Prasowa przypomina, że od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Sedno Sprawy - Sławomir Neumann