Straż graniczna: Ponad 160 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby

2021-11-17 8:30
Straż graniczna: Ponad 160 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby
Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Funkcjonariusze straży granicznej poinformowali o kolejnych ponad 160 próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Niestety ostatniej doby nie brakowało też groźnych incydentów i prób siłowego sforsowania granicy.

Wczoraj tj.16.11 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 161 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 34 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o obowiązku opuszczenia terytorium RP - poinformowała Straż Graniczna na Twitterze.

Dodano, że w godzinach wieczornych odnotowano również dwie siłowe próby przekroczenia granicy. Wtorek też był dniem, gdy sytuacja na granicy zaczęła eskalować, głównie w rejonie zamkniętego od ponad tygodnia przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi. Migranci próbowali siłowo przejść na polską stronę i rzucali w polskich policjantów, żołnierzy i strażników granicznych kamieniami i innymi ostrymi oraz twardymi przedmiotami. W sumie rannych zostało 7 funkcjonariuszy.

Przypomnijmy, że od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,5 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do 2 grudnia potrwa stan wyjątkowy w strefie przygranicznej. Na pewno nie zostanie przedłużony, bo nie pozwala na to prawo.

Sedno Sprawy - Maciej Wąsik