Straż graniczna: Prawie 250 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

2021-11-16 9:37
Straż graniczna: Prawie 250 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Ostatnia noc na granicy polsko-białoruskiej minęła relatywnie spokojnie, mimo to funkcjonariusze Straży Granicznej poinformowali o 244 próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Wczoraj 15.11 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 224 próby jej przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP - poinformowała Straż Graniczna we wtorek, 16 listopada.

Dodano, że na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa. Do podobnych prób dochodziło wcześniej m.in. w Czeremsze oraz w Usnarzu. Obecnie największa grupa migrantów zebrała się w okolicach zamkniętego od tygodnia przejścia granicznego w Kuźnicy.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Sedno Sprawy - Krzysztof Gawkowski