Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu: Jak zachowywać się nad wodą?

2022-07-25 14:09
Rośnie liczba utonięć w Polsce! Tragiczny bilans
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Za ratownikami wodnymi drugi w tym roku najtrudniejszy weekend. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni utonęło 10 osób. By przeciwdziałać takim sytuacjom, dziś w wielu miejscowościach odbywają się zajęcia edukacyjne dotyczące zachowania w wodzie. To z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Data jest ustalona przez Światową Organizację Zdrowia, a w Polsce dzień obchodzimy już po raz drugi.

Czytaj także: Za nami niebezpieczny weekend. Fatalne skutki sobotnich ulew i burz

Spożywanie alkoholu, brawura i przecenianie swoich możliwości - to najczęstsze przyczyny utonięć. Paradoksalnie najwięcej ludzi topi się nie nad morzem, lecz na śródlądzie. - W rzekach, ściekach, jeziorkach, gliniankach, w bajorkach - są niestrzeżone, są daleko od kąpielisk, są pozbawione ratowników, a lokalni mieszkańcy od zawsze przychodzili się tam schłodzić mówi prezes krajowego WOPR-u Paweł Błasiak.

Ratownicy pracują nie tylko w wakacje, ale przez cały rok. Poza sezonem wakacyjnym częściej ratują m.in. wędkarzy i kajakarzy. - To trudna, ale satysfakcjonująca praca - dodaje Błasiak. - Udane akcje są wspaniałe. Kiedy ludzie się cieszą, kiedy matki odbierają dzieci od nas czy ojcowie, kiedy wyciągamy człowieka i on jest fajny - podkreśla. 

Według statystyk nad wodą najczęściej giną mężczyźni powyżej 35. roku życia.