Świętujmy razem 106. rocznicę odzyskania niepodległości!
Spotkajmy się 11 listopada, w samo południe - z rodziną, przyjaciółmi, lokalnymi wspólnotami i rodakami na całym świecie i zaśpiewajmy „Mazurka Dąbrowskiego”. „Niepodległa do Hymnu” to akcja, która co roku gromadzi tysiące Polaków w różnych częściach kraju, jak i za granicą. Zapraszamy także do wspólnego świętowana w swoich okolicach -zachęca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Warszawie już po raz siódmy zapraszamy na Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”. Festiwal tworzy kilkadziesiąt wydarzeń - dla młodszych i starszych, warszawiaków i turystów, pasjonatów historii i lubiących aktywność artystyczną.
O godz. 12.00 Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” wraz z trębaczami Straży Miejskiej i wszystkimi zgromadzonymi na Placu Zamkowym zaśpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie będzie można podziwiać paradę zabytkowych samochodów, występy szczudlarzy, jak również paradę taneczną z motywem przewodnim poloneza czy paradę muzyczną z udziałem orkiestr. Jeśli lubicie klimat dawnych lat, Waszą uwagę przyciągnie pokaz mody retro i prezentacja bicykli. Dla publiczności w trzech lokalizacjach wystąpią również brass bandy: przy hotelu Bristol na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na balkonie Uniwersytetu Warszawskiego (budynek Wydziału Geografii).
Dla uczestników przygotowano także trzy specjalne sceny:
- Scena Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - będziesz mógł usłyszeć melodie z różnych regionów kraju i spróbować swoich sił w tradycyjnym polskim tańcu z Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny, Radomszczyzny czy Wielkopolski i Polski centralnej. Wydarzenie taneczne poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor Janusz Prusinowski - jeden z inicjatorów odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce.
- Scena Muzyczna na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego – będziesz mógł posłuchać wyjątkowych koncertów polskich artystów: Oskara Cymsa, Natalii Przybysz oraz hip-hopowego zespołu Paktofonika.
- Scena Dziecięca na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych - artystyczne warsztaty, zabawy i konkursy dla najmłodszych. Artyści skupią się na dawnej i nowszej literaturze, zaprezentują utwory teatralne i muzyczne (m.in. spektakl „Legendy warszawskie”), jak również zaproszą na warsztaty artystyczne (m.in. starej fotografii i filmowe z użyciem sztucznej inteligencji). W strefie „Pałac Saski Dzieciom” w Pałacu Czapskich odbędą się warsztaty o pomnikach charakterystycznych dla Krakowskiego Przedmieścia. Zaplanowano również spacery historyczne z przewodnikami: „Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim” oraz „Spacer z Fryderykiem Chopinem”.
- Dodatkowo w galerii „Okno na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17) będziesz mógł przenieść się do wirtualnego świata i uczestniczyć w wydarzeniach sprzed lat, dzięki pokazom filmów VR: „MS Piłsudski - podwodna misja”, „Kino”, „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc” i „Wiktoria 1920”. Pokazy przeznaczone są dla widzów od 12. roku życia. W galerii zostaną również zaprezentowane filmy animowane, takie jak: „Hetman” (opowieść o hetmanie Stanisławie Żółkiewskim), „Marian na wojnie” (opowieść o Marianie Walentynowiczu), „Powstali 1863” (opowieść o Powstańcach Styczniowych) oraz „Wieczny ogień” (animacja ożywiająca malowidła Stefana Norblina).
Co przygotowały instytucje kultury?
Festiwale, koncerty, spektakle, wystawy, a także rodzinne parady i warsztaty to wydarzenia organizowane przez instytucje kultury nadzorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które 11 listopada odbędą się w różnych częściach Polski. Polecamy zajrzeć do:
- Muzeum Historii Polski na 19. Przystanek Niepodległość
- Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na dwudniowe wydarzenie „Wiwat Niepodległa! Wiwat my wszyscy!”
- Muzeum Łazienki Królewskie na pokaz kawaleryjski
- Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu i wziąć udział w XXI Radosnej Paradzie Niepodległości