Sytuacja na kolei opanowana. Działają wszystkie LCS

2022-03-17 19:52
Sytuacja na kolei opanowana. Działają wszystkie LCS
Autor: Twitter/PKP PLK Sytuacja na kolei opanowana. Działają wszystkie LCS

Od godziny 4 nad ranem na kolei panował wielki chaos. Opóźnione były niemal wszystkie pociągi. Początkowo podejrzewano cyberatak, teraz wiadomo już, że przyczyną zamieszania był błąd w działaniu urządzeń. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - udało się naprawić już wszystkie lokalne centra sterowania.

- Do godziny 18.00 słuzby techniczne i przedstawiciele producenta przywróciły sprawność ostatnich pięciu lokalnych centrów sterowania: Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki. Wszystkie LCS działają. Monitorowana jest praca wszystkich urządzeń naprawionych po awarii. Przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także: Awaria PKP w całej Polsce. Sprawą zajął się specjalny zespół. Czy doszło do cyberataku?

Dlaczego doszło do awarii?

- Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier - czytamy w oświadczeniu.

Dopóki sytuacja nie zostanie opanowana, obowiązuje wzajemne honorowanie biletów.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski