Szkolenie wojskowe „Trenuj z NATO” dla ochotników. Jak wyglądało?

2023-03-13 9:57
Szkolenie wojskowe „Trenuj z NATO” dla ochotników. Jak wyglądało?
Autor: gov.pl

W niedzielę (12 marca) w Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Mariusz Błaszczak spotkali się z uczestnikami projektu „Trenuj z NATO”.

Szkolenie wojskowe dla osób cywilnych w ramach specjalnej edycji projektu „Trenuj z wojskiem” zorganizowano z okazji 24. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas jednodniowego szkolenia wykwalifikowani wojskowi instruktorzy zapoznawali chętnych z podstawami:

  • obsługi broni palnej,
  • zasad przetrwania,
  • walki w bliskim kontakcie,
  • udzielania pomocy medycznej,
  • zachowania podczas alarmu.

„Polska jest silna również w sojuszach, czego dowodem obecność żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i chorwackich na polskiej ziemi. Ale czego dowodem jest także obecność żołnierzy polskich w Rumunii czy na Łotwie i w innych miejscach, wszędzie tam gdzie Sojusz Północnoatlantycki zdecydował o tym, żeby wspierać naszych sojuszników”

- podkreślił premier.

Jak podaje gov.pl, szkolenia realizowane dla ochotników projektu są bezpłatne i bezpieczne – zajęcia odbywały się pod okiem doświadczonych instruktorów wojskowych, często weteranów misji zagranicznych. "To dobrze spędzony czas i prawdziwa, wojskowa przygoda" - czytamy.