Tajemnicza choroba pojawiła się w Europie. Atakuje dzieci

2022-05-05 9:21
dziecko
Autor: pixabay

Tajemnicza choroba atakuje w Europie, a jej ofiarami padają przede wszystkim dzieci. Zachorowało już co najmniej 169 dzieci w 12 krajach. Czy czeka nas nowa epidemia?

Lekarze informują o nowej, tajemniczej chorobie wątroby, która atakuje wyłącznie dzieci, przede wszystkim te do piątego roku życia. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydało alert po wykryciu kolejnych przypadków tajemniczego zapalenia wątroby. Zostały nim dotknięte dziesiątki dzieci w USA i ponad setka w Wielkiej Brytanii. Pojedyncze przypadki stwierdzona również w Danii, Hiszpanii oraz Irlandii

Zaczęło się 5 kwietnia, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała u dzieci 10 przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu. Jak podaje Wyborcza, pierwsze chore dzieci pochodziły z centralnej Szkocji. Trzy dni później chorych było już 74 dzieci w Wielkiej Brytanii. Komunikat z soboty mówi o co najmniej 169 przypadkach, w co najmniej 12 krajach, m.in. w Hiszpanii, Francji, Norwegii, Włoszech, Holandii, Izraelu i USA.

Jakie są objawy nowej choroby dzieci? Jak podaje SE.pl, zaczyna się od biegunki i nudności, potem rozwija się żółtaczka. Choroba może mieć ostry przebieg i skończyć się przeszczepem wątroby (kilkanaście przypadków), a nawet zabić - zmarło co najmniej jedno dziecko. A eksperci bezradnie rozkładają ręce.