Truskawkowy Księżyc: co to takiego? Niesamowite zjawisko niebawem na naszym niebie

2022-06-14 8:28
Truskawkowy Księżyc
Autor: JesusLeal / CC0 / pixabay.com

Przed nami kolejna pełnia księżyca. Nazywa się ją mianem "truskawkowej", "różanej" lub "kwiatowej" i z pewnością wielu z nas chciałaby zobaczyć to zjawisko na własne oczy. Podpowiadamy, kiedy go wyczekiwać!

Pełnia Truskawkowego Księżyca 2022 już wkrótce. Pełnia to jedna z faz Księżyca. Znajduje się wtedy po przeciwnej stronie niż Słońce. Tarcza Księżyca przypomina wtedy koło. Zazwyczaj występuje tylko jedna w ciągu miesiąca, ale Pełnia Truskawkowego Księżyca pojawia się tylko raz w roku. Nic więc dziwnego, że wiele osób chciałoby zobaczyć to niesamowite zjawisko.

Skąd taka niezwykła nazwa? Truskawkowy Księżyc jest określeniem pochodzącym z rdzennych kultur Ameryki Północnej. To plemię Algonkinów, zamieszkujące tereny nad rzeką Ottawą w południowej części kanadyjskiej prowincji Quebec, wymyśliło taką nazwę dla czerwcowej pełni, kiedy to rozpoczyna się czas zbierania truskawek.

Kiedy jest pełnia Księżyca w czerwcu 2022?

 Jak podaje PAP, najbliższa okazja do podziwiania pełni Księżyca będzie m.in podczas jednej z czerwcowych nocy: z 14 na 15 czerwca 2022 r. 

Dokładny moment pełni w czerwcu 2022 to wtorek 14 czerwca  o godzinie 13:52 polskiego czasu, za to przejście srebrnego globu przez perygeum jego orbity będzie miało miejsce w środę 15 czerwca, dokładnie o godzinie 1:23. Odległość, jaka będzie w tym momencie dzielić Ziemię od Księżyca to 357 438,4 kilometra.

Księżyc będzie można podziwiać dużo dłużej: wzejdzie we wtorkowy wieczór 14 czerwca o godz. 21:38 i zajdzie w środę 15 czerwca o godz. 4:30.