Trzęsienie ziemi w Turcji. Polscy strażacy uratowali życie 17-letniej dziewczyny

2023-02-09 9:30
Trzęsienie ziemi w Turcji.  Polscy strażacy uratowali życie 17-letniej dziewczyny
Autor: fot. KM PSP Gdańsk

Polscy strażacy, wśród których jest też grupa z Gdańska, ciężko pracowali przez całą noc pomagając ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Ich starania dały szczęśliwe efekty - gdańska ekipa odnalazła w gruzach 17-latkę - raportuje bryg. Maciej Sapieha, dowódca Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „Gdańsk”.

Ogólnopolska Grupa Ratownicza Strażaków “Husar” to 76 strażaków, pięciu ratowników medycznych, osiem psów i 20 ton sprzętu. Wśród nich są też gdańszczanie ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratownicej „Gdańsk”. 

Polska ekipa wyleciała do Turcji już w poniedziałek (6 lutego), przed godziną 22. Nad ranem ekipa wylądowała na lotnisku w Gaziantep.

"Zaangażowanie ratowników oraz praca psów ratowniczych nie mogłyby przynieść rezultatu bez specjalistycznego i ciężkiego sprzętu" - tłumaczą polscy ratownicy, którzy zabrali ze sobą 20 ton sprzętu.

Katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziło Turcję i Syrię w poniedziałkowy poranek, 6 lutego 2023 r. Liczba ofiar wynosi ponad 8,7 tysięcy i ciągle wzrasta. 

Polacy starają się uratować jak najwięcej osób walcząc z czasem oraz tonami gruzów.