Uczczono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

2023-08-02 9:22
Uczczono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Autor: gov.pl

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W całej Polsce uczczono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w godzinę "W" przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.

Jak podaje PAP, o godz. 17.00, o której 1 sierpnia 1944 roku - 79 lat temu - rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy, zawyły syreny. Zgromadzeni przed pomnikiem Gloria Victis minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego i odegrano hejnał warszawski. Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz odmówił modlitwę za poległych.

Jak przyzywamy harcerki i harcerzy z tamtych czasów, dowódców, oficerów. Jak wzywamy tutaj na Apel Pamięci wszystkich, którzy wtedy - w cywilu i w mundurach wojskowych, harcerskich - walczyli o wolną Polskę, to gdzieś w głowie cały czas kołacze się właśnie ta podstawowa myśl. Ich wielkim pragnieniem było to, aby właśnie nasz naród był jeden, był zjednoczony, aby Polska była wielka, silna i właśnie zjednoczona w walce o najwyższe ideały

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.