Upływa czas na pobranie bonu turystycznego. Wielu rodziców z niego nie skorzystało

2023-03-13 13:46

31 marca tego roku upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany wypoczynek po tej dacie – przekazała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Co to jest Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny to świadczenie ZUS, które można uzyskać w celu pokrycia kosztów korzystania z usług hotelarskich i wypoczynkowych. Uprawnione podmioty turystyczne, które złożyły odpowiednie oświadczenie ZUS, mogą przyjmować od swoich klientów zapłatę w formie bonu. Bon Turystyczny to forma wsparcia nie tylko dla polskich rodzin, ale też całej branży turystycznej, która odczuła poważne skutki pandemii. Dowiedz się kto może uzyskać finansowe wsparcie, jak złożyć wniosek o Bon Turystyczny i do kiedy można wykorzystać otrzymane świadczenie.

Wysokość świadczenia uzależniona jest od wielu czynników. Istnieje jednak zbiór jasno określonych zasad przyznawania świadczenia. 

  • Przyznawane świadczenie wynosi 500 zł na każde dziecko
  • Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, opiekunom przysługuje dodatkowe świadczenie o wysokości 500 zł.
  • W przypadku rozłączenia, separacji lub rozwodu, gdy sąd wyda orzeczenie o wychowywaniu dziecka na przemian z drugim rodzicem, każdemu z nich przysługuje świadczenie wysokości 250 zł. Jeżeli wychowywane w ten sposób dziecko jest niepełnosprawne, wysokość świadczenia dla każdego rodzica zwiększa się o kolejne 250 zł. 

31 marca tego roku upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić wypoczynek zaplanowany nawet po tej dacie pod warunkiem, że płatność zostanie zrobiona do końca marca 2023 r.

W całej Polsce z około 4,2 mln przyznanych bonów turystycznych rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych. Tylko w naszym regionie nadal ponad 45 tysięcy bonów pozostaje nieaktywowanych – a czasu na to już niewiele

– przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Bon trzeba przed 31 marca pobrać a wykorzystać można także po tej dacie - dodaje