Urzędnicy ZUS dostaną nowe uprawnienia. Będą mogli spytać sąsiadów, co robiliśmy na L4

2021-09-28 11:47
Urzędnicy ZUS dostaną nowe uprawnienia. Będą mogli spytać sąsiadów, co robiliśmy na L4
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Od 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska nowe uprawnienia i narzędzia kontroli. Urzędnicy będą mogli jeszcze skuteczniej karać tych, którzy zamiast siedząc w domu na zwolnieniu lekarskim, wyjeżdżają na wakacje.

Jak podaje portal Onet.pl, już od 2022 roku ZUS ma niebawem dostać dodatkowe narzędzia kontroli dotyczące osób, przebywających na zwolnieniach lekarskich. Urzędnicy już od początku przyszłego roku będą mogli np. zapytać sąsiadów, co robiliśmy na L4. Urzędnicy będą mogli również sprawdzić w biurach podróży czy przypadkiem nie wykupiliśmy sobie wycieczki w czasie trwania zwolnienia lekarskiego.

Jeśli okaże się, że zamiast siedzieć w domu na L4, wybraliśmy się na wakacje to ZUS będzie mógł domagać się od nas zwrotu świadczenia, które pobraliśmy. Co więcej, pieniądze trzeba będzie oddawać razem z odsetkami. Dotyczy to właśnie osób, które zamiast chorować w domu zajmowały się innymi aktywnościami.

Dodajmy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł sprawdzić, w którym miejscu logował się nasz telefon oraz w jakim sklepie dokonywana była transakcja z naszej karty płatniczej.

Dzięki nowelizacji prawa ściganie osób, które oszukują na zwolnieniach lekarskich ma być jeszcze bardziej skuteczne o bezwzględne.

Sedno Sprawy - Katarzyna Lubnauer