Von der Leyen w Kijowie: Zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w UE

2022-04-08 20:43
Von der Leyen w Buczy pod Kijowem
Autor: Twitter/Ursula von der Leyen Von der Leyen w Buczy pod Kijowem

Zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku wprowadzenia Ukrainy do Unii Europejskiej - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy. Do spotkania Ursuli von der Leyen i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella z Wołodymyrem Zełenskim doszło w Kijowie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła o skracającej się drodze Ukrainy do Unii Europejskiej. - Ten proces normalnie trwa latami. Trzeba odpowiedzieć jeszcze na wiele pytań. Chcemy pracować ramię w ramię, aby na te pytania odpowiedzieć. Chcemy nakreślić obraz jak ma wyglądać droga Ukrainy do Europy - powiedziała przewodnicząca.

- Dziękujemy za wsparcie i sankcje na Rosję. I prosimy o więcej - mówił prezydent Wołodymyr Zełeński. - Uważam, że najważniejsze jest to, aby sankcje nałożone na Rosję nie  były powierzchownie, a głęboko przemyślane i doprowadzone do końca, aby Rosja nie mogła obejść tych czy innych sankcji - dodał.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński w Sednie Sprawy: "Rosja weszła na ścieżkę wojenną i trzeba na tej ścieżce ją zatrzymać"

Szefowa KE przekazała Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by Komisja mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do Unii. Wcześniej przewodnicząca odwiedziła miejscowość Bucza pod Kijowem, gdzie doszło do rzezi na ukraińskiej ludności. Oficjalnie potwierdzono śmierć 320 cywilów.