Jarosław Kaczyński w Sednie Sprawy: "Rosja weszła na ścieżkę wojenną i trzeba na tej ścieżce ją zatrzymać"

2022-04-08 8:56
Jarosław Kaczyński w Sednie Sprawy
Autor: Sedno Sprawy

Prezes Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w Sednie Sprawy do propozycji misji pokojowej na Ukrainie, podtrzymując swoje dotychczasowe zdanie. Zabrał także głos w sprawie wyborów na Węgrzech, odwołania w sprawie kar za Turów czy dalszej pomocy dla uchodźców. Więcej w poniższym artykule.

W piątek (7 kwietnia) gościem porannej rozmowy w Radiu Plus był Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości i wicepremier do spraw bezpieczeństwa.

Prowadzący rozmowę rozpoczął od tematów dotyczących konfliktu na Ukrainie. Czy jest jakaś granica, jeżeli chodzi o skalę rosyjskich zbrodni – dopytywał Jacek Prusinowski. Czy jest granica, za którą NATO powinno podjąć decyzję – „wchodzimy na Ukrainę”?

„Sądzę, że jest test taka granica, stąd propozycja misji pokojowej, która miała być osłonięta zbrodnie”

- mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS dodał, że NATO powinno nie dążyć do starcia, nie atakować wojsk rosyjskich, ale wkraczać na terytorium Ukrainy za zgodzą ich rządu. „Rosja weszła na ścieżkę wojenną i trzeba na tej ścieżce ją zatrzymać”.

Wiadomo już o potrąceniu funduszy dla Polski w ramach kar za niezastosowanie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej Turowa. Jaka będzie odpowiedź rządu?

„Mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju szaleństwem. Z jednej strony toczy się wojna, w której rola Polski jest znana, a z drugiej strony chce się nas karać za niepodjęcie decyzji, która byłoby skrajnie szkodliwa i irracjonalna”

Jak dodał Jarosław Kaczyński: „Tu chodzi o upór w karaniu. Ta decyzja została podjęta na postawie regulaminu TSUE, który nie jest aktem uchwalonym przez jakiekolwiek ciało, które może w zgodzie z traktatami podejmować decyzje i tworzyć tak zwane prawo wtórne. To jest decyzja całkowicie nielegalna”.

W tej chwili nie ma jednak decyzji rządu.

Izba dyscyplinarna

Brak poparcia Solidarnej Polski dla likwidacji Izby Dyscyplinarnej - Marszałek Terlecki wspomniał, że to może oznaczać rozpad Koalicji. Zdaniem Kaczyńskiego Solidarna Polska proponuje kilka poprawek, które wydają się rozsądne.

„Sadzę, że dojdziemy do zgody” – podsumował.

Katastrofa smoleńska

W niedzielę (10 kwietnia) będziemy obchodzić 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 12 lat temu doszło do zamachu? Czy przekonanie o tym Jarosława Kaczyńskiego wzięło się z raportu podkomisji czy ustaleń prokuratury?

„Najpierw to wynikało z mojego intuicyjnego przeświadczenia, że takie katastrofy zdarzają się bardzo rzadko. Później z wiedzy, że brzoza nie mogła przeciąć lub urwać skrzydła samolotu” – wyjaśnił.

Wiele informacji pojawiło się w raporcie podkomisji smoleńskiej. Ten ma pojawić się tuż po rocznicy.

Wybory na Węgrzech

Jak sam zaznaczył wicepremier do spraw bezpieczeństwa, wstrzymywał się on z oceną zachowań Viktora Orbana do samych wyborów.

- Nie ukrywam, że to jest wszystko bardzo smutne. Ocena jest jednoznacznie negatywa. Kiedy Orban mówi, że nie widzi tego, co się zdarzyło w Buczy, to trzeba mu poradzić pójście do okulisty - pokreślił krótko.

Kaczyński dodał, że Polska nie może współpracować z Węgrami tak, jak dotąd, jeśli postawa Orbana się nie zmieni.

- Sądzę, że to co robi Orban, wiąże się z nadzieją na odegranie jakiejś roli jeśli chodzi o zakończenie tego konfliktu, ale sądzę że to zupełnie ślepa uliczka

Nowy Prezes NBP?

W sejmie jest wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie na drugą kadencję prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego.

Na pytanie o poparcie, prezes PiS odpowiada, że je otrzyma. Odbyło się już posiedzenie w tej sprawie.

Śmierć Ludwika Dorna

- Odszedł człowiek, który miał bardzo dobry życiorys - powiedział Jarosław Kaczyński. - Działał w latach 70. działał w kolejnych dziesięcioleciach. I to była działalność, w której uczynił dużo dobrego dla naszego kraju. Był to człowiek wybitnie zdolny. Odszedł przedwcześnie... Jestem pełen żalu.

Wicepremier wyraził wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie Ludwika Dorna.

Co dalej ze specustawą dotycząca pomocy dla uchodźców? Czy rząd planuje zamrożenie oprocentowania kredytów w związku z rosnącą inflacją? Co dalej z samym stanowiskiem Jarosława Kaczyńskiego? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w dzisiejszym Sednie Sprawy, które obejrzysz w całości na naszej stronie!

Sedno Sprawy - Jarosław Kaczyński