W Polsce powstaną małe reaktory jądrowe

2023-04-18 10:08
W Polsce powstaną małe reaktory jądrowe
Autor: gov.pl

Rząd opowiedział więcej o budowie nowoczesnych Small Modular Reactors – SMR – czyli małych i modułowych reaktorów jądrowych, które są mniejsze od tradycyjnych, dużych kompleksów. Czy wiadomo gdzie sie pojawią?

Small Modular Reactors są uzupełnieniem dużego atomu. SMR to reaktor o małej lub średniej mocy, który nie produkuje dymów i nie zatruwa powietrza. To zielona energia, która jest tania i bezpieczna. Nie istnieje groźba skażenia radioaktywnego, a żadne odpady nie są emitowane do atmosfery czy wypuszczane do wody - podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Od roztropnego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce zależy nasza przyszłość, zależy przyszłość energetyki w Polsce, ale także przyszłość przemysłu i przyszłość rozwoju gospodarczego. Atom, a zwłaszcza tak zwany mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Polska potrzebuje tanich i czystych źródeł energii. Modernizujemy polską energetykę po to, aby takie źródła, w jak najkrótszym czasie zapewnić

– podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Dodatkowe wpływy dla gmin

Dzięki czystej produkcji SMR-y stawiane są blisko osiedli czy miast. Na zielonej energii skorzystają również samorządy. Operatorzy elektrowni będą rozliczali się lokalnie. Zwiększą się dochody dla gmin nie tylko z podatków, ale również za dzierżawę.

To również większe dochody dla gmin, powiatów i samorządów, nie tylko w wielkich ośrodkach, ale także w tych mniejszych miastach i miasteczkach, które tego potrzebują. Nie tylko czystej energii cieplnej, czystej energii elektrycznej, ale także dochodów do gmin

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.