Wakacje od ZUS. Co wiadomo sprawie zwolnienia od składek?

2024-01-11 11:52
Pieniądze
Autor: Pixabay.com

Rząd wprowadzi wakacje od składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Będą mogli skorzystać z ulgi przez jeden miesiąc w ciągu roku. To nowe rozwiązanie chcemy wdrożyć już w 2024 r. - podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Miesięczny urlop od płacenia składki ZUS

Rząd pracuje nad rozwiązaniem, aby przez jeden miesiąc w ciągu roku zwolnić mikroprzestębiorców i osoby samozatrudnione z płacenia składki na ubezpieczenie społeczne.

Dzięki temu, podczas korzystania z ulgi, mali przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. W miesiącu, w którym będą korzystać z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o to, aby mikroprzedsiębiorcy, osoby samozatrudnione - podobnie jak inni pracujący - mieli prawo także do urlopu, w którym nie będą obciążeni finansowo składką ZUS-owską – powiedział Premier Donald Tusk. I dodał: – Zgodnie z tą ustawą każdy mikroprzedsiębiorca, samozatrudniony – ale dotyczy to w ogóle osób prowadzących działalność gospodarczą, prowadzących firmy – będzie mógł wybrać ten jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS-owskiej.

Ma to być dobrowolne rozwiązanie - przedsiębiorca sam zdecyduje, czy będzie chciał z niego skorzystać. Dodatkowo sam wybierze miesiąc wolny od składek ZUS. Za przedsiębiorcę składkę zapłaci budżet państwa, tak by zachować ciągłość opłacania składek i żeby nikt nie stracił w przyszłości na wysokości emerytury.