Wakacje z wojskiem – rusza kolejny projekt

2024-05-21 12:51
wojsko - zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay.com

Ofertę wakacji z wojskiem kierujemy do młodych ludzi, do absolwentów szkół średnich, którzy są już pełnoletni - poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

16 maja szef MON zainaugurował projekt pn. „Wakacje z wojskiem”, którego celem jest wzmocnienie potencjału rezerw oraz promocję służby wojskowej. Przedsięwzięcie głównie adresowane jest do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Chcielibyśmy zaprosić na 27-dniowe turnusy szkoleniowe, zakończone przysięgą, które dają możliwości przeszkolenia się, nabycia umiejętności i zdobycia doświadczenia. To jest ten czas wakacji, który możecie poświęcić na to, żeby spełnić swoje marzenia o noszeniu munduru, żeby mieć takie poczucie pełnej odpowiedzialności, pełnego przygotowania do każdej sytuacji. To jest też piękny czas spędzania właśnie tych najbliższych wakacji w poczuciu patriotyzmu. (…) Niezależnie co robimy, niezależnie skąd pochodzimy, niezależnie jaki zawód będziemy wykonywać, czy na jakim etapie edukacji jesteśmy. Miłość do Ojczyzny to jest służba dla Ojczyzny. Możecie to zrobić razem z nami. Możemy razem podnosić swoje umiejętności

- zaznaczył Wiceprezes Rady Ministrów.

Wojsko Polskie zaprasza młodych ochotników do spędzenia części swoich wakacji na dobrowolnym, darmowym i ochotniczym szkoleniu wojskowym pod hasłem „Wakacje z wojskiem”. Zaplanowano 3 turnusy szkoleń w całej Polsce. Pierwszy startuje już 10 czerwca. Można wybrać dowolne miejsce i termin. Za 27 dni szkolenia każdy otrzyma 6 tys. zł. 

Projekt wakacyjnej służby jest skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat – szczególnie do tegorocznych maturzystów, studentów, osób w przerwie wakacyjnej oraz tych szukających pracy i zajęcia wakacyjnego. Służba w tym wypadku może stanowić alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej.

Jak podkreślił szef MON projekt „Wakacje z wojskiem” to także niezwykła przygoda, a także pierwszy krok do zawodowej służby wojskowej.

- Wszystko organizujemy. Utrzymanie oczywiście jest bezpłatne dla uczestników tego szkolenia, ale będzie też wypłacone uposażenie w wysokości 6 tysięcy złotych za ten czas szkolenia. To też jest dobry sposób na pozostanie w wojsku. To jest pierwszy krok do tego, żeby na stałe wejść do Wojska Polskiego. Od tego się zaczyna, od wakacji z wojskiem, zacząć można wielką przygodę i wielką misję jaką jest służenie w Wojsku Polskim - mówił wicepremier.