Waldemar Kraska w Sednie Sprawy: "Grypa też może zabijać"

2023-01-10 13:14
Waldemar Kraska w Sednie Sprawy
Autor: Radio Plus

Grypa tez może zabijać, mówi Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia twierdzi, ze tylko w ubiegłym tygodniu z powodu zakażenia tym wirusem zmarło 7 osób. Gość Radia Plus dodaje, że w ostatnim czasie ubywa zakażeń wśród dzieci, co pozwala przypuszczać, że najgorsze jest już za nami. Dlaczego wracają od lat nieobecne choroby, ile notowanych jest zakażeń i zgonów z powodu coividu, co z kryzysem lekowym? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Adam Niedzielski poinformował wczoraj, że w ubiegłym tygodniu mieliśmy ponad 306 tys. infekcji i podejrzeń infekcji grypowych. To niemal identyczny, minimalnie wyższy wynik, niż tydzień wcześniej. To oznacza, że te liczby już nie będą rosły? Będzie już z biegiem tygodni lepiej?

- Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na szczycie zachorowań jeżeli chodzi o grypę - powiedział Waldemar Kraska. - Ta zapadalność w dalszym ciągu jest wysoka, to jest 115 osób na 100 tys. mieszkańców, ale myślę, że dochodzimy do sytuacji stabilnej. Szczególnie, że także obserwujemy spadek zapadalności wśród najmłodszych, czyli dzieci do 14. roku życia. Wydaje się, że także ten wirus RSV w tej chwili jest już w odwrocie.

Wiele szpitali w całym kraju wprowadza różne ograniczenia. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje żeby iść w takim kierunku?

- To nie jest żadna nowość - zauważył gość Sedna Sprawy. - W sezonach grypowych takie ograniczenie jeżeli chodzi o kontakty odwiedzających z chorymi występowały. Myślę, że to jest dobry kierunek, aby w tym najgorszym okresie nie narażać chorych na infekcję grypową. W dalszym ciągu obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zakładach opieki zdrowotnej, w szpitalach czy w poradniach i aptekach. Jeżeli mamy infekcję załóżmy maseczkę jeżeli idziemy do apteki, do naszego lekarza rodzinnego, czekamy w poczekalni...

Czy patrząc z perspektywy dzisiejszych konsekwencji obostrzeń, czy nie należało łagodniej podchodzić do koronawirusa w 2021 roku?

- Trudno było nie stosować żadnych zabezpieczeń - powiedział Kraska. - Widzieliśmy, że osoby starsze, które zostają zainfekowane, mogą przypłacić to zgonem. Myślę, że to, że używaliśmy tych środków było dobrym posunięciem.

Potrójne testy są już w POZ?

- Wczoraj prezes NFZ wydał zarządzenie, którym oficjalnie potwierdził to, że jeżeli lekarz rodzinny zakupi ten test, to będzie refundowany przez Fundusz - i zakup i wykonanie tego testu - zapowiedział gość programu.

Lekarze już zamawiają te testy?

- W ubiegłym tygodniu mieliśmy wideokonferencję z producentami tych testów - stwierdził Waldemar Kraska. - Te firmy deklarowały ich bardzo dużą ilość, jeśli tylko będzie zainteresowanie.

Jak wygląda stan zakażeń koronawirusem?

- Dzisiaj to są 504 przypadki, to prawie 25 proc. mniej niż tydzień temu. Niestety, 15 osób przegrywa walkę z covid-19. To wczorajsze zgony. Z powodu grypy, w ciągu ostatniego tygodnia zmarło 7 osób.