Walka o równość, historia i celebracja. Dziś Dzień Kobiet

2024-03-08 9:46
Kobieta
Autor: pixabay.com Uważaj na to kobiece imię. Przyciąga pecha

8 marca to ważna data w kalendarzu. Co roku obchodzimy międzynarodowy Dzień Kobiet. Został on ustanowiony po to, by zwrócić uwagę na prawa społeczne, ekonomiczne czy polityczne kobiet.

Skąd to święto?

Aby poznać genezę tego święta, musimy cofnąć się do początków XX wieku. Wtedy to zaczęły być organizowane przez kobiety w rożnych krajach na całym świecie ruchy społeczne, gdzie domagano się równości i praw. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był w roku 1909 i powiązane jest to z ruchami robotniczymi organizowanymi przez kobiety w Ameryce Północnej oraz Europie. Jednak dobrze nam znana data 8 marca została oficjalnie uznana wiele lat później i wiązała się z protestami i ruchami w latach 1913-1914 na rzecz pokoju i przeciwko I wojnie światowej. W ten sposób wyrażano solidarność w walce o prawa kobiet. Według kalendarza gregoriańskiego wydarzenia te przypadały właśnie na dzień 8 marca.

Tulipany, imprezy albo dzień wolny

W zależności od kraju są przeróżne tradycje i formy obchodzenia Dnia Kobiet, ale cała uwaga na pewno tego dnia skupia się na bohaterkach. W Portugalii i Rumunii panie świętują we własnym towarzystwie. Organizują specjalne przyjęcia, spotkania oraz posiłki w zamkniętym gronie i bez mężczyzn.

Za to w krajach azjatyckich Dzień Kobiet koncentruje się na romantycznych gestach. Panowie organizują nastrojowe kolacje i dają swoim wybrankom prezenty. W czasach PRL-u popularne stało się obdarowywanie kobiet kwiatami, zwłaszcza goździkami. Były też oficjalne życzenia oraz drobne upominki od kolegów z pracy, rodziny lub znajomych. Obecnie w Polsce symbolem 8 marca są tulipany lub pierwiosnki w doniczkach.

Niektóre kraje Dzień Kobiet uznają za święto narodowe i z tego tytułu ogłasza się dzień wolny od pracy. W Chinach kobiety pracują tylko przez pół dnia i mogą swój wolny czas spędzić na zakupach, aby skorzystać ze specjalnie przygotowanych promocji na ten czas.

Liczby na Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

Urząd Statystyczny w Gdańsku opracował dane z okazji Dnia Kobiet i w tym roku dodał również do statystyk liczby dotyczące panów z okazji Dnia Mężczyzny, który obchodzony jest 10 marca. W 2022 roku łączna liczba mieszkańców województwa pomorskiego wynosiła 2 358 307, z czego 51,4 proc. to kobiety, a w stosunku do poprzedniego roku ich liczba wzrosła o 1 742. Liczba mężczyzn w 2022 roku wynosiła 1 145 637. Różnica między obiema płciami to dokładnie 67 032 osoby. Również w przeciętnej długości trwania życia to panie przodują i wynosi ona 80,9 lat. Za to u panów jest o 7,1 lat mniejsza.