Węgiel najdroższy w historii. Czy zabraknie go w sezonie grzewczym?

2022-05-11 9:48
Rekordowe ceny węgla! Czy może go zabraknąć?
Autor: pixabay.com Rekordowe ceny węgla! Czy może go zabraknąć?

Ceny węgla w 2022 nigdy nie były tak wysokie. To głównie efekt sankcji na import z Rosji. Szacuje się, że ceny węgla są wyższe względem roku ubiegłego o ponad 100%. Specjaliści alarmują, że cena będzie jeszcze wyższa i może go po prostu zabraknąć.

Według badania Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) gospodarstwa domowe korzystające z węgla do ogrzewania domów wydały na jego zakup w sezonie grzewczym 2021/2022 średnio 2992 zł, co, jak obliczono, jest o 15% więcej w porównaniu do wydatków w poprzednim sezonie grzewczym.

Ceny węgla biją historyczne rekordy – w ten sposób rosyjska agresja na Ukrainę odciska coraz wyraźniejsze piętno na rynku energetycznym. Zwłaszcza w kontekście gróźb Putina o zakręceniu kurka z gazem, ropą i węglem. A to powoduje rekordowe zwyżki cen - taka sytuacja miała miejsce jeszcze w połowie marca i opisywana była przez portal spidersweb.pl. 

Zdaniem IGSPW na sytuację na rynku węgla wpłynęły takie czynniki, jak:

  • ograniczenia eksportowe węgla z Indii
  • zmniejszone wydobycie węgla spowodowane zjawiskami pogodowymi w wielu regionach świata
  • ograniczona dostępność węgla z Kolumbii, USA, Australii i RPA
  • zakaz importu węgla z Australii do Chin
  • bardzo niskie stany zapasów węgla w terminalu węglowym RB i centrum przeładunkowym ARA.

Choć w ostatnich dniach światowe ceny węgla spadły, to zdaniem Izby „wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższych co najmniej kilku miesiącach nie należy spodziewać się znaczących obniżek cen węgla na świecie”.

Jak informuje portal murator.pl, tylko w pierwszym kwartale 2022, od stycznia do kwietnia, węgiel podrożał o 26% (ceny peletu o 19%, a drewna kawałkowego o 24%). Łącznie od stycznia 2021 średnie ceny węgla wzrosły o 101%. Tak wynika z szacunków m.in. Polskiego alarmu Smogowego, który sprawdził ceny węgla w 32 składach we wszystkich województwach.

Maksymalne odnotowane ceny węgla to nawet 2500 zł za tonę.

Jak informują specjaliście, ceny węgla w składach mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Ponadto dostępność węgla opałowego jest obecnie często mocno ograniczona.