Wirus H3N8. Pierwszy oficjalnie potwierdzony zgon osoby zakażonej wirusem ptasiej grypy

2023-04-14 9:40
Lubelskie: Wirus nadal zabija! Kolejna ofiara grypy. Rekordowa liczba zachorowań
Autor: pixabay.com/fernandozhiminaicela

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że w Chinach zmarła kobieta zakażona wirusem ptasiej grypy H3N8 – podał w środę (12 kwietnia) dziennik „South China Morning Post”, podkreślając, że jest to pierwszy znany przypadek zgonu wiązany z tym typem patogenu.

Zgon człowieka zarażonego wirusem H3N8

56-letnia kobieta z prowincji Guangdong na południu Chin była trzecią na świecie osobą, u której potwierdzono infekcję wirusem H3N8; zmarła 16 marca – napisano w sprawozdaniu na temat sytuacji zamieszczonym na stronie internetowej WHO.

Regionalna komisja zdrowia w Guangdongu opublikowała 27 marca raport, w którym potwierdziła, że kobieta była zakażona, nie wspominając jednak o tym, że zmarła – podkreśla „SCMP” ctowan aprzez PAP. 

Jak dodaje PAP, potwierdzono również, że żadna z osób z bliskiego otoczenia zmarłej nie została zakażona i nie miała objawów. Ryzyko transmisji patogenu z człowieka na człowieka oceniono jako niskie, ale podkreślono konieczność globalnego monitoringu z uwagi na ewolucję wirusów grypy.

Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem H3N8 odnotowano w kwietniu 2022 roku w prowincji Henan w środkowych Chinach u 4-letniego chłopca. Drugi przypadek zdiagnozowano miesiąc później u pięciolatka z prowincji Hunan na południu kraju.