Wojciech Andrusiewicz w Sednie Sprawy: nowe propozycje MZ - co dalej z nauką zdalną i obostrzeniami?

2022-02-08 11:55 Róża Perszon
Wojciech Andrusiewicz
Autor: BEATA GÓRKA/SUPER EXPRESS Wojciech Andrusiewicz

Wojciech Andrusiewicz był wtorkowym (8 lutego) gościem Sedna Sprawy. Kiedy młodzież wróci do nauki stacjonarnej w szkołach? Czy Polacy mogą w najbliższym czasie liczyć na zniesienie obostrzeń covidowych? Rzecznik MZ przedstawił nowe propozycje resortu.

Gościem Sedna Sprawy we wtorek (8 lutego) był Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Pytany był na samym początku o zmniejszoną liczbę zachorowań. Rzecznik MZ mówił, że spadki liczby zakażeń "stały się już pewnym trendem". 

Towarzyszą temu dwie ważne statystyki. Po pierwsze spadek zleceń testów z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Tydzień temu było ich ponad 45 tys. dziennie, teraz mamy poniżej 40 tys. Drugi argument to spadek liczby wykonywanych codziennie testów" . Jest to świadectwo tego, ze raczej schodzimy z piątej fali 

Dzieci wrócą do szkół? 

"Nie wykluczamy, że w części województw ten powrót będzie mógł się odbyć" - powiedział podczas wtorkowej wizyty w programie Sedno Sprawy, Wojciech Andrusiewicz - rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Podkreślił, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Od czego będzie to zależało?

- Będziemy brali pod uwagę wszystko - m.in. to jak wygląda skala zakażeń w danym województwie, ile jeszcze mamy ognisk w szkołach - wyliczał Andrusiewicz. - Pamiętajmy, że dzieci z klas 1-4 do tych szkół uczęszczają i jaką mamy sytuację pod kątem zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej i hospitalizacji, więc to będzie baza do podejmowania decyzji. Podkreślam - nie jest wykluczone, że w ograniczonym zakresie ten powrót do szkoły się odbędzie.

Rzecznik podkreślił, że decyzję podjąć ma szef resortu zdrowia i minister edukacji.

Co dalej z obostrzeniami? 

Rzecznik zapytany o dalsze obostrzenia bądź ich znoszenie zaznaczył, że na bieżąco monitorowana jest sytuacja pandemiczna i działania innych krajów europejskich. "jest to temat do dyskusji' - komentował. 

Takie decyzję podejmuje jednak minister zdrowia i premier. 

ZOBACZ TEŻ: Andrusiewicz: "Nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli od 1 marca"

Obowiązek szczepień dla nauczycieli i służb mundurowych nie zacznie obowiązywać od 1 marca - powiedział Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to iż nie zostanie on wprowadzony.

Według Andrusiewicza, do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele tych grup zawodowych zdążyli się w pełni zaszczepić.

- W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie czasu w stosunku do innych grup zawodowych - powiedział.